Wstawanie/kładzenie się czyli prawidłowe nawyki dnia codziennego, które warto stosować już w ciąży i w okresie połogu część 1.

Rozpoczynamy serię postów o prawidłowych, dobrych nawykach! 

👉Pierwszy filmik przedstawia jak w prawidłowy sposób wstawać i kłaść się np. do łóżka szczególnie w okresie ciąży i połogu 🤰

👉Jak wiesz, już sama ciąża wprowadza szereg zmian zachodzących w ciele kobiety we wszystkich układach. Zmienia się również postawa ciała, rozciągają się powłok brzuszne, a mięśnie dna miednicy muszą dźwigać więcej niż poza ciążą, bo z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc stale rozwija się w brzuchu Twoje dzieciątko.  

Już w samej ciąży warto skorygować swoje nawyki, a to na pewno później zaprocentuje! 

👉Wiedziałaś od tym? Wstawałaś/kładłaś się przez bok? 🤔A może tylko kładłaś się przez ułożenie ciała na boku, a wstawałaś szybko bez zastanowienia wykonując tzw. “brzuszek”? 

Wstając/kładąc się poprzez zgięcie tułowia do przodu (❎sposób niezalecany❎) zwiększa się ciśnienie śródbrzuszne, które osłabia Twoje powłoki brzuszne oraz dno miednicy. Wykonywanie tej czynności w ten sposób kilkakrotnie w ciągu dnia może wpływać na: 

✅pojawienie lub pogłębienie się rozejścia mięśnia prostego brzucha 

✅osłabienie mięśni dna miednicy 

✅obniżenie narządu rodnego 

✅ból w obrębie blizny po cięciu cesarskim lub nacięciu/pęknięciu krocza 

Wstając/kładąc się z pozycji leżenia na boku (✅sposób zalecany✅) dbasz i chronisz przed nadmiernym obciążeniem swój: 

✅kręgosłup, szczególnie odcinek lędźwiowy 

✅powłoki brzuszne  

✅dno miednicy  

✅a w połogu stwarzasz warunki do lepszej i szybszej regeneracji ciała 

Jeżeli jesteś w ciąży, po porodzie lub po prostu zmagasz się z rozejściem mięśnia prostego brzucha, masz problemy z mięśniami dna miednicy (nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego) zmień swoje nawyki już dziś. 

👉Pamiętaj też o wizycie u fizjoterapeuty, który oceni Twoje ciało, przeprowadzi terapię oraz zaleci odpowiednie, indywidualnie dobrane ćwiczenia. 

Miłego oglądania! 

Inne wpisy